Oldalak

2012. december 24., hétfő

Téli túrafelszerelés ajánló

  Előre leszögezem, hogy saját tapasztalataim alapján írom az ajánlót, tehát teljesen szubjektív nekem ezek a termékek váltak be, ezeket használtam, találkoztam. A munkahelyem révén is kapcsolatban vagyok a termékekkel tehát innen is gyűjtöttem az információkat. 
  A felszerelés alfája és ómegája a lábbeli. Többen a bélelt csizmákra, hótaposókra esküsznek, de ezek egy pár kivételével nem alkalmasak hosszabb sétákra. Bármennyire is húzzuk meg a cipőfűzőjét nem tartja bokánkat, csúszkál benne a lábunk és ez hosszú távon nagyon nem kényelmes, sőt könnyen fel is töri a sarkunkat, talpunkat. A Merrell és a The North face gyárt egy két olyan bélelt, gumírozott hótaposót, ami inkább hasonlít egy bakancsra, mint egy csizmára, ezek alkalmasak fagyos időben is kirándulni. Én téli túrákra is bőrbakancsban megyek, azok közül is inkább a kívül-belül bőröket favorizálom a GTX-esekkel szemben. A tradicionális német márkákra esküszöm, azok közül is a Hanwag-ra, de a Meindl és a Lowa bakik is hasonló minőségűek. Említést érdemelnek még az olasz cipőgyárak, ezek közül is az Olang és a La Sportiva, ami leginkább elterjedt, az Asolo, Scarpa, Garmont lábbeliknek már kisebb a piaca hazánkban. A három nagy amerikai outdoor márka (Merrell, Columbia és The North Face) cipői is nagy népszerűségnek örvendenek idehaza. Lehetne még sorolni a listát a végtelenségig, a lényeg hogy jól fontoljuk meg a döntést, mert ruházatot könnyebben lecseréljük, de a bakancsot hosszabb időre választ az ember. Ami fontos még, hogy ne sajnáljunk kiadni pár ezer forintot egy kényelmes és meleg túrazoknira. Itt is sok használati módról hallottam, van aki két zoknit húz fel és szerinte ettől nem lesz vízhólyag a lábán, én egyre esküszöm hidegben egy vastagabb gyapjú tartalmú zoknit viselek. Lasting, Lorpen, Mund vagy Bridgedale az ajánlott. Hóban, sárban mindig húzok egy kamásli.
  A ruházkodásnál a réteges öltözködés a legfontosabb. Aláöltöző, azon polár  és legvégül a vízálló, szélálló külső réteg. Alsóruhákban Moira-t használok, műszálasat, gyorsan szárad és melegen tart. Nagy hidegben ajánlott a gyapju alsó réteg, Lasting és az Icebreaker is gyárt merinói gyapjuból technikai ruházatot. A legáltalánosabb középső réteg a polár, szinte minden gyártó termékpalettáján felleljük. Nadrágban nem annyira elterjedt, idehaza a Sandstone gyárt nadrágot polárból. A felsőruházatban újabban elterjedni látszik a műpehellyel bélelt kiskabátok. Száraz, hideg időben akár héjkabát nélkül is használhatóak. Nadrágot tekintve a svéd Fjallraven márka G1000-es anyagából készült termékei viszik a prímet nálam. Remek szabás, sok zseb, erős az időjárásnak és a szederindának is ellenálló anyag, greenland wax-al kezelve persze. A magyar Extrém outdoor és Sandstone is készít jó minőségű vászonnadrágokat. Kabátnál fontosabb szempont, hogy szélálló és vízálló legyen, mint hogy vastag. A vékony kabátban könnyebb mozogni, ha nagyon hideg van úgyis aláhúzok még egy vékonyabb polárt. Idehaza sokan szeretik és keresik a 3 az 1-ben kabátokat, külföldön már kevésbé, de a réteges öltözködés miatt teljesen jók ezek a hibrid megoldások. The Nort Face, Lafuma, Sandstone és még sorolhatnám a gyártókat  csak a pénztárcánk szab határt a vágyainknak. Vékony héjkabátok tekintetében is nagy a választék, a belépő szintű 3000-5000 mm-es vízállóságútól a Goretex-esekig. Marmot, Millet, Arc'teryx ... Van egy füles The North Face sapkám, ami már bizonyított az évek során és nagyon szeretem a mostanában teret hódító csősálakat is. Buff, H.A.D. és 4fun, hogy csak a legismertebb ilyeneket említsem. Kesztyűben jobban szeretem a vékonyabb polárféléket, mint a vastag síkesztyűket.
  Rövid pár órás sétára és egy egész napos túrára is bőven elég egy 15-20 literes hátizsák. Itt is a német gyártókat preferálom, leginkább a Deuter minősége, megbízhatósága az ami engem meggyőzött ezidáig.
Egy téli kirándulás felszerelései
Voltak korábban Vaude és Tatonka zsákjaim is, azokkal is meg voltam elégedve. A magyar gyártók egyre jobban hátra szorulnak ebben a szegmensben, az Alto-t és az RP-t is csak kevés túraszaküzletben lehet fellelni. A választékot felsorolni is nehéz, az amerikai Osprey, The North Face, Black Diamond és Arc'teryx, a svéd Fjallraven, a francia Lafuma és Millet, a cseh Loap, Husky és Hannah, a szlovák Zajo is megtalálható a túraboltok kínálatában.
  A hátizsákban vigyünk magunkkal egy termosz forró teával megtöltve, pár szendvicset és egy kevés nassolnivalót(csoki, müzli stb). Térkép, tájoló mellett a manapság divatos Bear Grylls túlélőkészlet sem maradhat otthon :-) . Télen korán sötétedik és ha netán megcsúsznánk az idővel legyen a zsákban egy fejlámpa is. A francia Petzl és az államokbeli Black Diamond fejlámpákban nem fogunk csalódni. A túrabot nagyon sok esetben segít az egyensúly megtartásában csúszós, lefagyott ösvényeken. Fázósak vihetnek magukkal zsebmelegítőt, ebből van egyszer használatos, ami 6-8 órán át melegíti kezünket és van sóoldatos, amelyet kifőzés után többször is fel tudunk használni.
  Nagyobb hazai szaküzletek és webáruházak:

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése